“Nem csak anyagi mivoltában lesz sérült a Föld a környezetszennyezés miatt, hanem olyan bolygóvá válik, honnan maga az ember van kirekesztve. Úgy vélem, hogy olyan baleset születésének vagyunk tanúi, amelyhez hasonlót ember eddig még nem látott; olyan katasztrófának, amely minden filozófia végpontja kell hogy legyen. A környezetvédelem kérdése mögött ott látjuk a filozófia jövőjének a kérdését is. De nem elég csupán a zöldek által képviselt vagy a vizek szennyeződésével foglalkozó környezetvédelmet tekinteni – ez sokkal súlyosabb probléma: a létezés problémája.”
Paul Virilio

2013. november 1., péntek

Nemnövekedés

Nemnövekedés (angolul: degrowth, franciául: décroissance, spanyolul: decrecimiento, olaszul: decrescita) egy politikai, gazdasági és társadalmi mozgalom, melynek alapját környezetvédelmi, fogyasztásellenes és anti-kapitalista eszmék alkotják. A nemnövekedést valló gondolkozók és aktivisták kiállnak a termelés és a túlfogyasztás – melyben hosszú távú környezetvédelmi aggályok és a társadalmi egyenlőtlenségek gyökereznek – visszafogása mellett. A koncepció megvalósíthatósága a fogyasztás oly módú csökkentésében rejlik, mely nem várja el az egyéni áldozatvállalást és a jólét csökkenését. A növekedésellenzők célja inkább, hogy maximalizálja a boldogságot és a jólétet a nemfogyasztás révén - munkamegosztással, kevesebb fogyasztással, művészetnek, zenének, családnak, kultúrának és közösségnek szentelt idővel.
Az egyén szintjén a nemnövekedést önkéntes egyszerűséggel érik el. A növekedésellenesek szerint a globális megoldás a gazdasági tevékenységek lokalizációjával jár, mely révén csökken annak ökológiai lábnyoma és megszűnik az emberiség fosszilis üzemanyagoktól való függése. A nemnövekedés szembe helyezkedik a fenntartható fejlődéssel, mert annak ugyan célja, hogy kezelje a környezet problémákat, mindezt a gazdasági növekedés érdekében teszi, ami nem tette jobbá az emberek életét és elkerülhetetlen a környezet állapotának romlásához vezet. Így a nemnövekedés éles ellentétben áll a produktivista kapitalizmus jelenlegi formájával, mely a tőke és a javak felhalmozását tartja a kívánatos végcélnak

http://hu.wikipedia.org/wiki/Nemn%C3%B6veked%C3%A9s

Magyar nyelven megjelent írások:

Hervé Kempf - Új világ küszöbén

Ne áltassuk tovább magunkat. Ideje szembenézni a válsággal: a gazdag nyugati országok életmódját nem veheti át a világon ma élő hétmilliárd, hamarosan kilencmilliárd ember. Ha igazságosan akarunk élni, akkor igazságosan kell elosztani a javakat, és akkor elkerülhetetlen, hogy a nyugati világban csökkenjen az anyagi javak fogyasztása. A világ egyetlen nagy néppé válik, közös gondokkal és felelősséggel. Egyszerre kell változtatnunk az energiafelhasználási szokásainkon és a társadalmi egyenlőtlenségen, csökkentenünk a szennyezést és újfajta spiritualitást megélnünk. A mezőgazdaságból élők helyét és szerepét is újra kell értékelnünk. Új kultúra van születőben. Hogyan fogjuk megélni ezt az átalakulást? Ellenállunk vagy készek vagyunk az új társadalom elfogadására?

Hervé Kempf könyve 2013-ban jelent meg Párizsban. A szerző a Le Monde ökológiai újságírója, a téma alapos ismerője.


http://www.magyardiplo.hu/component/content/article/39-egyeb-a-web-oldalon-megjenen-tartalmak/1177-koenyvajanlo-kempf



Serge Latouche - A Nemnövekedés diszkrét bája

"... az utóbbi évtizedben számos olyan civilkezdeményezés jött létre, amely a fenntartható, igazságos és a gyakorlatban is megvalósítható megoldásokat keres a globalizálódó világ sokszoros válságára. A nemnövekedés is egyfajta mozgalomként terjedt el Franciaországban a második évezred elején, követoi radikális és kritikus szemlélettel viszonyulnak a Föld erőforrásainak véges voltát figyelmen kívül hagyó, korlátlan növekedésen alapuló, termelésközpontú, elidegenedett fogyasztói társadalmunkhoz. Hiszen a nemnövekedés valójában egy provokatív elnevezése mindannak a filozófiai elgondolásnak és a gyakorlatban is megvalósítható kísérletnek, melynek segítségével rátalálhatunk egy olyan új szempontokon alapuló társadalmi berendezkedésre, amely a föld természeti erőforrásaival bölcsen gazdálkodik ahelyett, hogy a végtelenségig kihasználná azokat, élhető kereteket teremtve mind kortársaink, mind a jövo nemzedékek számára. A nemnövekedés tehát nem maga a cél, hanem egyfajta eszköz, átmenet egy új társadalmi berendezkedés felé."

Serge Latouche francia professzor emeritus az Université Paris-Sud 11 egyetemen, és a fogyasztói társadalom kritikusa. a Nemnövekedés (décroissance) paradigmájának megalkotója.

http://cyclonomia.org/nemnovekedes-degrowth/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése