Az egyén szintjén a nemnövekedést önkéntes egyszerűséggel érik el. A növekedésellenesek szerint a globális megoldás a gazdasági tevékenységek lokalizációjával jár, mely révén csökken annak ökológiai lábnyoma és megszűnik az emberiség fosszilis üzemanyagoktól való függése. A nemnövekedés szembe helyezkedik a fenntartható fejlődéssel, mert annak ugyan célja, hogy kezelje a környezet problémákat, mindezt a gazdasági növekedés érdekében teszi, ami nem tette jobbá az emberek életét és elkerülhetetlen a környezet állapotának romlásához vezet. Így a nemnövekedés éles ellentétben áll a produktivista kapitalizmus jelenlegi formájával, mely a tőke és a javak felhalmozását tartja a kívánatos végcélnak
http://hu.wikipedia.org/wiki/Nemn%C3%B6veked%C3%A9s
Magyar nyelven megjelent írások:
Hervé Kempf - Új világ küszöbén

Hervé Kempf könyve 2013-ban jelent meg Párizsban. A szerző a Le Monde ökológiai újságírója, a téma alapos ismerője.
http://www.magyardiplo.hu/component/content/article/39-egyeb-a-web-oldalon-megjenen-tartalmak/1177-koenyvajanlo-kempf
Serge Latouche - A Nemnövekedés diszkrét bája
"... az utóbbi évtizedben számos olyan civilkezdeményezés jött létre, amely a fenntartható, igazságos és a gyakorlatban is megvalósítható megoldásokat keres a globalizálódó világ sokszoros válságára. A nemnövekedés is egyfajta mozgalomként terjedt el Franciaországban a második évezred elején, követoi radikális és kritikus szemlélettel viszonyulnak a Föld erőforrásainak véges voltát figyelmen kívül hagyó, korlátlan növekedésen alapuló, termelésközpontú, elidegenedett fogyasztói társadalmunkhoz. Hiszen a nemnövekedés valójában egy provokatív elnevezése mindannak a filozófiai elgondolásnak és a gyakorlatban is megvalósítható kísérletnek, melynek segítségével rátalálhatunk egy olyan új szempontokon alapuló társadalmi berendezkedésre, amely a föld természeti erőforrásaival bölcsen gazdálkodik ahelyett, hogy a végtelenségig kihasználná azokat, élhető kereteket teremtve mind kortársaink, mind a jövo nemzedékek számára. A nemnövekedés tehát nem maga a cél, hanem egyfajta eszköz, átmenet egy új társadalmi berendezkedés felé."
Serge Latouche francia professzor emeritus az Université Paris-Sud 11 egyetemen, és a fogyasztói társadalom kritikusa. a Nemnövekedés (décroissance) paradigmájának megalkotója.
http://cyclonomia.org/nemnovekedes-degrowth/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése